Dermatologia

Świąd i zmiany skórne powodują nie tylko dyskomfort pacjenta, ale również właściciela – wspólnie nieprzespane noce, głupie komentarze sąsiadów… Niestety problemy dotyczące skóry są bardzo częste. przyczyn i chorób skóry jest bardzo wiele, a wygląd pacjenta często mylący. We wszystkich schorzeniach przebiegających ze świądem dochodzi do powstawania zadrapań, zaczerwienienia, opuchnięcia drapanych miejsc i zapalenia skóry. Przeważnie towarzyszą temu nadkażenia bakteryjne i przerzedzenie sierści.

Żeby postawić diagnozę często musimy wykonać badania dodatkowe takie jak zeskrobina, badanie mikroskopowe wymazu z uszu lub włosów z ciała, posiew w kierunku dermatofitów, posiew na bakterie tlenowe/beztlenowce i antybiogram, testy alergiczne, biopsja i cytologia, histopatologia.

Zwierzęta wychodzące stale narażone są na ektopasożyty np świerzbowce drążące, świerzbowce uszne, pchły, wszoły – są to stworzenia, które łatwo przenoszą się na kolejnych gospodarzy. Im bardziej zadbany pupil, tym bardziej pożądany jest przez „pasażerów na gapę”. To mit, że problem dotyczy tylko zwierząt z pseudo hodowli lub meliny.

Większość preparatów zabezpieczających zwierzęta przeciwko kleszczom działa również na pchły, a te nowsze /mające izoksazoliny w składzie/ działają bójczo również na świerzbowce drążące, uszne oraz nużeńce. W pchłach mogą być obecne larwy tasiemca psiego. Po połknięciu przez psa lub kota takiej pchły może dojść do tasiemczycy.

Dlatego tak ważna jest profilaktyka przeciw kleszczowa. Może ustrzec pupila przed chorobami od kleszczowymi, ektopasożytami, a nawet pasożytami jelitowymi.

Leczymy atopię, alergię pokarmową. Prowadzimy pacjentów endokrynologicznych: cukrzyca, choroba Addisona, chorba Cushinga, nadczynność i niedoczynność tarczycy.

Badamy w kierunku ektopasożytów wykonując zeskrobiny, cytologie, tirichogram.

W naszej przychodni jest wykonywane badanie na alergie pokarmową, wziewną i nietolerację pokramową za pomocą testów z krwi.

Wykonujemy biopsję zmian skórnych, usuwamy zmiany, badamy histopatologicznie wycinki.