Stomatologia

Każdy z nas wie, jak ważne są zęby. Popsute bolą, uniemożliwiają pobieranie pokarmu, a nieświeży oddech zamienia wspólne chwile w coś nieprzyjemnego. Na szczęście w obecnych czasach mamy duże możliwości zarówno dotyczące profilaktyki, jak i leczenia chorób zębów i przyzębia u zwierząt.

Profilaktyka obejmuje badania kontrolne jamy ustnej oraz dobór odpowiednich środków o działaniu miejscowym – past, suplementów, płukanek, sprayów – które umożliwią zachowanie zębów w dobrym stanie jak najdłużej, zapewnią świeży oddech pupilowi oraz spowolnią odkładanie się płytki nazębnej, osadu i kamienia.

Takie wizyty pozwalają trzymać rękę na pulsie i zacząć leczenie we wczesnej fazie chorób zębów i przyzębia, często dzięki nim można uratować zęby przed ekstrakcją, a zwierzaka przed bólem np zabezpieczając odpowiednio odsłonięte szyjki zębów.

Badanie jamy ustnej jest ważne od najmłodszych lat – problemy z zębami niestety nie są domeną jedynie geriatrycznych pacjentów. U młodych zwierząt zdarzają się przetrwale mleczne zęby, które uniemożliwiają wykształcenie się prawidłowego zgryzu i poprzez większe zagęszczenie zębów w jamie ustnej przyspieszają odkładanie się płytki nazębnej i kamienia – a w efekcie psucie się stałych zębów.

Nasz zespół podczas każdej wizyty bada zwierzę całościowo również oceniając stan jamy ustnej, ale zachęcamy żeby nie czekać na szczepienie albo chorobę z oględzinami zębów – zapraszamy na wizyty dotyczące profilaktyki chorób zębów i przyzębia przynajmniej raz w roku.

Jeśli podczas badania okaże się, że kamień nazębny jest taki obfity, że nie da sie go pokonać pastami i suplementami oferujemy możliwość usunięcia go pod narkozą.
Przychodnia wyposażona jest w nowoczesny Unit stomatologiczny, taki, jak w ludzkich placówkach. Jesteśmy w stanie profesjonalnie oczyścić i wyleczyć zęby.

Zabieg ten jest wykonywany w znieczuleniu ponieważ niestety nawet spokojne zwierze nie miałoby tyle cierpliwości żeby pozwolić sobie oczyścić każdy ząb od strony policzkowej, językowej oraz na stycznych z innymi zębami. Skaler i turbina hałasują, a chore dziąsła krwawią i bolą podczas nawet delikatnego dotknięcia, dlatego niehumanitarne byłoby robienie tego „na trzeźwo”.

Przed zabiegiem u młodych pacjentów zalecamy wykonanie badań krwi – jeśli jest to zwierzę w średnim wieku i starsze jest to absolutna konieczność. Jeśli pacjent tego wymaga to kierujemy go na konsultację kardiologiczną. U pacjentów starszych, z chorobami,i współistniejącymi, u takich, u których wiemy, że zabieg będzie długo trwał stosujemy narkozę wziewną. Taka narkoza jest znacznie bezpieczniejsza niż narkoza infuzyjna – leki nie są metabolizowane w wątrobie ani wydalane przez nerki, pacjent szybciej się wybudza i szybciej dochodzi do siebie.

Niestety czasem zdarza się, że musimy dokonać ekstrakcji. Jeśli zęby są popsute, bolą to lepiej żeby zwierzę ich nie miało niż żeby cierpiało. Psy i koty świetnie radzą sobie z jedzeniem nawet twardych rzeczy bez zębów. To tylko kwestia tego żeby dziąsła się zagoiły.

Po oczyszczeniu zębów mierzymy głębokość kieszonek około zębodołowych, badamy ruchomość zębów, wykonujemy rtg szczęki i żuchwy żeby obejrzeć korzenie, wykluczyć lub potwierdzić obecność ropni około wierzchołkowych, których często nie widać z zewnątrz. Chcemy zrobić wszystko tak żeby maksymalnie odroczyć w czasie kolejny zabieg.

Połowa sukcesu to praca lekarza, druga połowa zależy od systematycznej pracy właściciela. W zależności od możliwości ludzi oraz temperamentu ich pupila dobieramy preparat wymagający większych lub mniejszych nakładów czasu i pracy.

  • Badanie stomatologiczne z wykonaniem Rtg, prowadzenie kart stomatologicznych,
  • Sanacja jamy ustnej wraz z polerowaniem koron zębowych ( oczyszczanie zębów z osadów nazębnych z polerowaniem przy użyciu past polerskich)
  • ekstrakcja  zębów jedno i wielokorzeniowych,
  • wykonujemy biopsję i pobieranie wycinków ze zmian w jamie ustnej
  • składanie złamań żuchwy, szczęki
  • profilaktyka jamy ustnej