Stomatologia

Profilaktyka obejmuje badania kontrolne jamy ustnej oraz dobór odpowiednich środków o działaniu miejscowym.:są to pasty , suplementy, proszki. To one zapewnią świeży oddech pupilowi oraz spowolnią odkładanie się płytki nazębnej, osadu i kamienia.

Przychodnia weterynaryjna wyposażona jest w nowoczesny unit stomatologiczny. Jesteśmy w stanie profesjonalnie oczyścić i wyleczyć zęby.Zabieg ten jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i wziewnym. Nawet spokojne zwierzę nie miałoby tyle cierpliwości żeby pozwolić sobie oczyścić każdy ząb od strony policzkowej, językowej.  Skaler i turbina hałasują, a chore dziąsła krwawią i bolą podczas nawet delikatnego dotknięcia, dlatego niehumanitarne byłoby robienie tego „na trzeźwo”.Przed zabiegiem  zalecamy wykonanie badań krwi.Niestety czasem zdarza się, że musimy dokonać ekstrakcji. Jeśli zęby są popsute, bolą to lepiej żeby zwierzę ich nie miało niż żeby cierpiało. Psy i koty świetnie radzą sobie z jedzeniem nawet twardych rzeczy bez zębów.Po oczyszczeniu zębów mierzymy głębokość kieszonek około zębodołowych. Badamy ruchomość zębów. Wykonujemy rtg szczęki i żuchwy, po to wykluczyć lub potwierdzić obecność ropni około wierzchołkowych, zaników korzeni, innych patologii.

Połowa sukcesu to praca lekarza, druga połowa zależy od systematycznej pracy właściciela. W zależności od możliwości ludzi oraz temperamentu ich pupila dobieramy preparat wymagający większych lub mniejszych nakładów czasu i pracy.

  • Badanie stomatologiczne z wykonaniem Rtg, prowadzenie kart stomatologicznych,
  • Sanacja jamy ustnej wraz z polerowaniem koron zębowych (oczyszczanie zębów z osadów nazębnych z polerowaniem przy użyciu past polerskich)
  • ekstrakcja  zębów jedno i wielokorzeniowych,
  • wykonujemy biopsję i pobieranie wycinków ze zmian w jamie ustnej
  • składanie złamań żuchwy, szczęki
  • profilaktyka jamy ustnej